Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ferforje Balkon Korkuluğu
#1
Kullanım alanı oldukça geniş olan ferforjeler, geçmişten günümüze teknolojinin getirdiği avantajlarla çok daha şık, estetik ve kaliteli bir hale gelmiştir, Kullanım alanı oldukça geniş olan ferforjeler, geçmişten günümüze teknolojinin getirdiği avantajlarla çok daha şık, estetik ve kaliteli bir hale gelmiştir. Özellikle ferforje balkon korkuluk tasarımlarında adeta binalara estetik bir hava veren ve hoş görüntüsü ile binaları daha bir değerli hale getiren tasarımlar son derece dikkat çekicidir.
 
Geçmişte sadece saraylarda ve devlet binalarında kullanılan ferforje korkuluklar artık günümüzde oldukça fazla alanda kullanılıyor. Bunlardan belki de en dikkat çekeni balkon korkuluklarıdır. Çünkü hemen dikkat çeken ferforje balkon korkuluklarında hala Osmanlı ve Selçuklu motiflerini görüyoruz. Ferforje balkon korkulukları mimari yapıya uygun bir görsellikte olup adeta binaların tarzını yansıtıyor. Dayanıklılığı tartışılmaz olan korkuluklarda şıklık ve estetik ise bir başka güzel duruyor.
 
Dövülmüş demir olan ferforjeler balkon korkuluğu olarak kullanıldığında düz demirin o soğuk görüntüsü bir anda siliniyor. Çiçek, yaprak, bitki desenleri, S şeklinde kıvrımlar ve barok ve rokoko tarzı onlarca figürlerle eşsiz ve etkileyici kompozisyonların oluşturulduğu ferforje balkon korkulukları ile balkonlar adeta konuşuyor. Sıcak demir ustalarının hünerlerini sergiledikleri bir demir olan ferforje demirler, bina cephelerini hareketlendiren el emeği ürünlerdir. Düşük karbon içeriği ile daha kolay kaynak yapılan ve buna karşın çok daha dayanıklı olan bir demir grubu olarak gerek kalitesi gerekse şıklığı ve estetik görüntüsü ile balkon korkulukları arasında oldukça fazla tercih edilmektedir.
 
Kaynak: https://zarametal.com/ferforje-balkon-korkuluklari/
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi